Çerez Örnek

 

Topluma Hizmet Uygulamaları

 

Üniversitemiz fakülteleri tarafından Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında Covid-19 ile ilgili çeşitli projeler hayata geçmiş ve geçmektedir.

Eğitim Fakültemiz tarafından özel gereksinimli çocukları bilgilendirmeye yönelik Özel Eğitim Bölümü öğrencileri tarafından afiş ve bilgilendirici animasyon hazırlanmıştır. İşitme yetersizliği olan öğrencilere yönelik Covid 19 ile ilgili alınacak tedbirler işaret diliyle anlatan bir video da hazırlanmış ve animasyonlar youtube kanalına yüklenmiştir. Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümümüz tarafından da Topluma Hizmet Uygulamaları dersine giren öğretim üyesi aracılığıyla projelerin uzaktan eğitim yolu ile sürdürülmesi planlanmış ve Covid-19 farkındalığını arttırmaya ve mevcut durumla baş etmeyi kolaylaştırmaya yönelik projelerin özendirilme çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Eğitim Fakültemiz tarafından Okul öncesi çocukların karantina şartlarında kişisel gelişimlerine, yaratıcılıklarına katkı sağlayacak en az 15 dakikalık sanatsal etkinlik videosu çalışması yapılmıştır.

Hemşirelik Fakültemiz, Ruh Sağlığı Dernekleri Platformu işbirliği ile Korona Virüs Enfeksiyon Online Ruhsal Destek programı (KORDEP) Sağlık çalışanlarına ve topluma psikolojik destek uygulamaları projesini hayata geçirilmiştir. Hemşirelik Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ayşegül BİLGE tarafından kliniksiyel hemşire ve öğrencilere seslenişini içeren ‘’Covid-19 ile mücadele yanınızdayız ’’ videosu, Hemşirelik öğrencileri tarafından ‘’Evde Hayat Var’’ ve Hemşirelik Fakültesi tarafından  ‘’Evde Kal’’ kısa filmi hazırlanmış ve yayınlanmıştır.

 Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında Ziraat Fakültesi öğrencileri tarafından
”BİRLİKTE BAŞARABİLİRİZ” başlığı altında “EN GÜVENLİSİ EVLERİMİZDEKİ DÜNYA, BÖYLECE CORONAYA YAKALANMAYI SIFIRLA” sloganı ve ana teması etrafında, aşağıdaki etkinlikler gerçekleştirilmiştir.

“ÇOCUKLARLA EL ELE, BİRLİKTE ÜRETİP EĞLENMEYE”

“BİRLİKTE BAŞARABİLİRİZ; DAMLAYA DAMLAYA YOK ETMEMEYİ, CORONAYA DÜNYAYI DAR ETMEYİ”

“SENİN KANIN ONA CAN, TOPLUMA UMUT OLSUN”

“ACILAR YÜREĞİMİZDE, KAYIPLARIMIZI ÖZLEMLE ANIYORUZ”

“DOĞAYA FAYDALI BİR İMZANIZ OLSUN” başlıklı etkinliğimiz kapsamında;

“BİR ÇOCUK DOĞAR, TÜM DÜNYA DEĞİŞİR, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZIN 100. YILI KUTLU OLSUN”

23 Nisan2020 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” kapsamında “23 NİSAN ÇOCUK VE SAĞLIK ÇALIŞANLARI ELELE”

 Ayrıca Ziraat Fakültemiz öğrenciler tarafından, sosyal medya etiketleri kullanılarak 2 dk’yı aşmayan, 2,5 yaşından 16 yaşına kadar birçok çocuğun şarkı, şiir ile bayramı evde kutlarken, sağlık çalışanlarının yanında olduklarını vurguladıkları 200’ü aşkın sayıda video sosyal medyada paylaşılmıştır. Bu paylaşımlarla sağlık ve hizmet sektörü emekçilerine “Yanınızda olmasak da kalbimiz sizinle” mottosuyla psikolojik destek verilmesi amaçlanmıştır.

Covid 19 ile ilgili Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında Emel Akın Meslek Yüksekokulumuz tarafından öğrencilerimizin yaratıcılıklarını geliştirmek amacıyla, ellerindeki materyalleri kullanarak çeşitli uygulama çalışmaları yapılmış ve sanatla terapi yöntemine başvurulmuştur.

Kostüm Tasarım Projesi

Dönüşümün Öyküsü Projesi

Renkler ile Hayata Bağlan Projesi

Hatırla; Huzur Evi Projesi

“Mesaj Veren Kartpostallar Projesi” Evde kalma sürecinde, öğrencilerimizin ellerinde kalan malzemeler ile yaratıkları tasarımlar ile doğaya, geleceğe dair umutları ve özlemlerini ifade eden kartpostalları ağaç dallarına asarak enstalasyon çalışması planlanmaktadır.

Öğretim görevlisi Şükran Tümer ve Öğretim görevlisi Berna Aybartürk SASTİYAD Derneği ile birlikte Sağlık Çalışanları için “İyilik Yap Hayata Bağla” projesi ve Covid-19 sebebiyle hastaneden yatan hastalar için “Sen de bir melek yap” projesine destek vermektedir.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda “Sloganlarla, Bugünün Gençleri Yarının Gençleri ile Buluşuyor” isimli bir sanal sergi planlanmaktadır.

Bu süreçte Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliğimiz Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri ve uzmanları tarafından sağlık personeline, hasta ve hasta yakınlarına psikolojik destek sağlanması amacı ile eğitim videoları hazırlanmış ve web sitemizde erişime açılmıştır.

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Psikolojik Danışmanlık Birimi tarafından COVID-19 salgın sürecinde dijital ortamda öğrencilere  randevulu psikolojik destek verilmesi çalışmaları yürütülmektedir.

Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında COVID 19 hastalığı hakkında ve bu hastalıktan korunmaya yönelik öğrenciler arasında afiş yarışması düzenlenmiş ve beğenilen afişler hasta yoğunluğunun bulunduğu noktalarda sergilenmeye başlamıştır.

 

VİDEOLAR

AFİŞ ÇALIŞMALARI

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ