Çerez Örnek
canlı destek

 

Uzaktan Öğretim Faaliyetleri

 

Senkron ve Asenkron Uygulamalar

Covid-19 küresel salgın sürecinde, Üniversitemizde tüm fakülteler, enstitüler ve yüksek okullardaki eğitim faaliyetleri, 23 Mart 2020 tarihinden itibaren Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezimizin koordinasyonunda senkron ve asenkron olarak yürütülmektedir. Senkron dersler, öğretim üyesi ve öğrencilerin eğitim- öğretim faaliyetlerini eş zamanlı ve dinamik bir şekilde sürdürebildiği canlı ders platformumuz EGEDERS üzerinden gerçekleştirilmektedir. Asenkron dersler, öğretim üyelerimizin zamandan bağımsız olarak ilgili sistemler üzerinden öğrencilere sundukları Video, pdf, doc, ppt, xls, video link v.b. eğitim-öğretim materyalleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu süreçte, öğrencilerimize sunulan eğitim materyallerinin yanı sıra öğretim elemanlarımızın da asenkron eğitimlerden yararlanması sağlanmıştır. Bu kapsamda Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin koordinasyonunda 13045 asenkron ders uzaktan öğretimle yürütülmüş, 4300+ canlı ders oturumu gerçekleştirilmiştir.

Sınav Uygulamaları

Uzaktan eğitim platformumuz olan EGEDERS aracılığı ile 12.389 ödev ve bu ödevlere öğrencilerimiz tarafından 152.191 dosya, 11.505 çevrimiçi metin gönderilmiştir. Tüm eğitmenlerin farklı yapıdaki ödev ve online sınav uygulamalarını gerçekleştirmelerine olanak sağlayan platformumuzda, 10649 öğrencinin katılımı ile toplam 892 sınav gerçekleştirilmiştir.

Öğretim Elemanlarına Verilen Online Eğitimler

Üniversitemiz uzaktan eğitim uygulamaları kapsamında, asenkron eğitim videoları ile 2055 katılımcının yer aldığı senkron eğitim programları öğretim elemanlarımıza sunulmuştur.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Öğretim Elemanlarına Verilen Online Eğitimler (Veritabanı ve Yazar/Editör Eğitimleri)

Karger Yazar Eğitimi

Web of Science Online Kullanıcı Eğitimi

"Elsevier Anti-infektif ilaçlar için klinik ve biyokimyasal veriye dayanarak ilaçların yeniden amaçlandırılması" online eğitimi

Clinical Key ve Uptodate Online Kullanıcı Eğitimleri

Springer Online Yazar Çalıştayı

Proquest Ebook Central Online Eğitimi

LWW Health Library Online Eğitimi

GIDEON Küresel Salgın hastalıklar ve Epidemoloji Ağı Eğitimi

Akademik Dürüstlük Webinarları

Proquest Central Online Eğitimi

JOVE Science Education Online Eğitimi

Wiley Online Eğitimi

EBSCO Literatür Tarama Teknikleri ve Pratik Araştırma İpuçları Eğitimi

EBSCO e-kitaplar Webinarı

Öğrencilere Yönelik Bilgilendirme ve Destek Çalışmaları

Öğrencilerimizin uzaktan öğretim faaliyetlerine ilişkin soruları kapsamında, canlidestek.ege.edu.tr üzerinden 1118 çevrimiçi yardım sağlanmış ve 1983 adet eposta cevaplanmıştır. Bu kapsamda, toplamda 3118 destek sağlanmıştır. Destek çalışmalarına ek olarak, farklı tarihlerde 11 adet EGEDERS bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiş olup, bu toplantılara toplam 3378 öğrenci katılmıştır.

EgeDers Canlı Mobil Uygulaması

Koronavirüs salgın sürecinde uzaktan eğitim konusunda başarılı uygulamalar gerçekleştiren üniversitemizde, öğrencilere büyük kolaylık sağlayacak Android ve IOS platformlarına uyumlu ‘EgeDers CanlıMobil’ uygulaması kullanıma sunuldu.

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ